nwonews.pl

nwonews.pl – dom, biznes, zdrowie

dieta detoksykacyjna
Zdrowie

Co trzeba wiedzieć o diecie detoksykacyjnej?

Toksyny, które kumuluje nasz organizm wpływają na złe samopoczucie, powodują brak energii, zmęczenie oraz problemy z koncentracją. Dieta detoksykacyjna to świetny sposób na usunięcie toksyn z organizmu oraz poprawę samopoczucia. Co trzeba wiedzieć, nim rozpoczniemy dietę oczyszczającą?

Dlaczego warto zastosować dietę oczyszczającą?

Szybkie tempo życia, stres, spożywanie wysoko przetworzonych potraw to najpopularniejsze przyczyny problemów zdrowotnych. Również zanieczyszczenie powietrza oraz nieregularne odżywianie mają zły wpływ na naszą kondycję.

Dieta detoksykacyjna to sposób na poprawę stanu zdrowia oraz pozbycie się szkodliwych substancji z organizmu. Diet oczyszczających jest bardzo wiele. Najczęściej swoje nazwy biorą od czasu, jaki trwają. Mamy diety detoksykacyjne jednodniowe, weekendowe czy dwu tygodniowe. Warto jednak wiedzieć, że diety detoksykacyjne zawsze bazują na spożywaniu warzyw i owoców. Bardzo ważne jest również żywienie oparte na roślinach strączkowych oraz pełnym ziarnie.

Dieta detoksykacyjna dostarcza organizmowi niezbędnych składników, które jednocześnie wspomagają przemianę materii. Trzeba wiedzieć, że celem diety oczyszczającej nie jest szybka redukcja tkanki tłuszczowej. Jej zadaniem jest detoksykacja zachodząca w jelitach, wątrobie czy nerkach. Bardzo ważna jest również regulacja metabolizmu.

Dieta detoksykacyjna – zasady

Diety oczyszczające mają bardzo wiele rodzajów. Znamy diety owocowe, warzywne, dr Dąbrowskiej, sokowe, jabłkowe czy cytrusowe. Warto jednak wiedzieć, że wszystkie diety mają podobne zasady, które koniecznie trzeba stosować chcąc uzyskać odpowiednie efekty.

Dieta detoksykacyjna powinna trwać od 3 do 7 dni. Jest bogata w produkty niskokaloryczne, ale również mające niski indeks glikemiczny. Produkty wykorzystywane w diecie muszą zawierać dużo błonnika pokarmowego. Ważne jest wykorzystanie w diecie warzyw oraz owoców.

Przeprowadzając dietę detoksykacyjna należy spożywać od 5 do 9 porcji warzyw i owoców. Należy również wprowadzić do diety orzechy, nasiona i pełne ziarna. Istotne jest wykorzystanie świeżych ziół.

Kolejną zasadą diety detoksykacyjnej jest wprowadzenie do jadłospisu produktów sfermentowanych. Kapusta kiszona, kefir czy jogurt muszą znaleźć się w planie żywieniowym. To dzięki nim flora bakteryjna naszego organizmu ulegnie znacznej poprawie.

W diecie koniecznie należy pamiętać o piciu odpowiednich napoi. Ważna jest zielona herbata. Nie można jednak przesadzić z jej ilością, gdyż może to grozić odwodnieniem organizmu. Koniecznie należy również uzupełnić dietę wodą. Należy spożyć dwa litry wody dziennie.