nwonews.pl

nwonews.pl – dom, biznes, zdrowie

internet stacjonarny
Internet

Internet stacjonarny i mobilny – jakie plusy i minusy posiada każdy z rodzajów połączenia?

Liczba ofert usług internetowych jest niezwykle imponująca. Decydując się na dany pakiet Internetu, warto wiedzieć, jak będzie działał i czy spełni indywidualne wymagania. Przed zakupem warto przeanalizować wady i zalety poszczególnych rodzajów sieci, podjąć jak najbardziej świadomą decyzję i cieszyć się dobrą jakością łącza. Czym się różni Internet stacjonarny od mobilnego? Kiedy przydaje się ten pierwszy, a kiedy drugi?

Na domowe warunki – Internet stacjonarny

Jak sama nazwa wskazuje, Internet stacjonarny nadaje się do użytku w mieszkaniach, domach, lokalach użytkowych i wielu innych miejscach. Główną zaletą takiego łącza jest brak limitu transferu danych, co w skrócie oznacza, że można przeglądać witryny internetowe, pobierać pliki, oglądać filmy i pracować w sieci bez ograniczeń oraz bez martwienia się o nadmierne zużycie gigabajtów i zwolnienie prędkości Internetu. Szybkość ta jest zależna od wykupionego pakietu i nie zmienia się nawet po nieustannym korzystaniu z sieci – wyjątkiem są sporadyczne przeciążenia wynikające np. ze złych warunków atmosferycznych. Dla wymagających użytkowników, którzy potrzebują niezawodnego i szybkiego Internetu domowego, poleca się Internet światłowodowy, który wyróżnia się sporą odpornością na zakłócenia i nieporównywalną prędkością przesyłania danych.

Sporo podróży i przebywania poza domem? Warto zaopatrzyć się w dobry pakiet Internetu mobilnego

Internet mobilny jest świetnym rozwiązaniem dla osób podróżujących oraz jako chwilowe źródło Internetu – np. w czasie przeprowadzki, kiedy żyje się „na walizkach”. Zaletą tego typu połączenia jest to, że można korzystać z sieci w wielu miejscach i przemieszczać się, nie tracąc dostępu do witryn. Jakość łącza jest uzależniona od wielu czynników, nierzadko trudno jest przewidzieć, czy Internet będzie działał szybko, czy wolno. W przypadku mobilnego łącza trzeba również liczyć się z limitem danych. Długotrwałe korzystanie z sieci może spowodować obniżenie szybkości przesyłania danych.

Internet mobilny ma swoje zalety, które docenia wiele osób. Bardzo przydaje się podczas urlopu lub wyjazdu, kiedy to jedyną potrzebą jest regularne sprawdzanie skrzynki pocztowej lub wyszukiwanie trasy. Na seanse filmowe i wielogodzinną pracę przy komputerze zdecydowanie lepiej wybrać pewniejszą i wygodniejszą opcję, czyli Internet stacjonarny. Nierzadko warto też zainwestować zarówno w pakiet Internetu mobilnego oraz stacjonarnego i mieć niemal stały dostęp do sieci w każdych okolicznościach i wielu miejscach.