nwonews.pl

nwonews.pl – dom, biznes, zdrowie

badania słuchu
Zdrowie

Kiedy warto zapisać się na badania słuchu?

Przebywanie w otoczeniu, w którym narażeni jesteśmy na zróżnicowane i uciążliwe hałasy dla większości stało się codziennością. Miejsca publiczne, ruchliwe ulice, niektóre zakłady pracy, czy szkoły, każdego dnia narażają nasz słuch na obciążenia bodźcami dźwiękowymi. Na dłuższą metę może wiązać się to z postępującym ubytkiem słuchu. Kiedy warto wykonać profilaktyczne badanie słuchu?

Badanie słuchu – pierwsze niepokojące objawy 

Pierwsze zauważalne objawy ubytku słuchu mogą pojawić się w dowolnym momencie życia. Do najwcześniej i najpowszechniej występujących można zaliczyć m.in.:

  • problemy z rozumieniem oraz rozróżnianiem słów podczas rozmowy bezpośredniej lub telefonicznej;
  • trudności ze słyszeniem ściszonego głosu rozmówcy i szeptu;
  • systematyczne zwiększanie głośności telewizora, radia, telefonu itp.;
  • szumy uszne;
  • głośniejsze mówienie, na które zwracają nam uwagę osoby z otoczenia.

Przyczyny pojawienia się zaburzeń narządu słuchu

Powodów pojawiającego się ubytku słuchu może być wiele. Często są efektem nawracających lub przebytych w dzieciństwie zakażeń bakteryjnych lub grzybiczych. Do uszkodzenia narządu słuchu może dojść także w wyniku urazu mechanicznego – na skutek przebicia błony bębenkowej mechanicznie lub pod wpływem nagłej zmiany ciśnienia oraz urazu głowy. Powodem może okazać się także uraz akustyczny, do którego dochodzi pod wpływem ekspozycji na hałas o bardzo dużym natężeniu, a także jako skutek uboczny działania niektórych leków, np. antybiotyków z grupy aminoglikozydów.

Na czym polega badanie słuchu?

Badania audiologiczne pozwalają szczegółowo ocenić ubytek słuchu, jego charakter i pochodzenie, a także ustalić dalszą drogę leczenia. Dzięki profesjonalnej wizycie https://www.acustic.pl/badania-sluchu-bydgoszcz/ wyspecjalizowany protetyk słuchu będzie mógł na podstawie badania słuchu określić, jaki aparat słuchu okaże się dla najlepiej dopasowany do budowy naszego ucha oraz bieżących potrzeb.