nwonews.pl

nwonews.pl – dom, biznes, zdrowie

zielona herbata na czczo
Zdrowie

Zielona herbata na czczo, po posiłku czy przed? Kiedy najlepiej sięgać po ten napar?

Zielona herbata zdecydowanie należy do jednych z bardziej popularnych napojów, które można spożywać na wiele sposobów oraz z różnymi dodatkami. Jej smak oraz zdrowotne właściwości zaskarbiają sobie wielu fanów, którzy regularnie korzystają z jej dobrodziejstw. Kiedy warto sięgnąć po zieloną herbatę? Jak działa na organizm i o jakiej porze dnia jest najbardziej skuteczna?

Właściwości zielonej herbaty

O zielonej herbacie najczęściej mówi się w odniesieniu do sporej zawartości antyoksydantów. Przypuszcza się, że mogą one zapobiegać rozwojowi chorób nowotworowych, a także wspomagać prawidłowe działanie układu sercowo-naczyniowego. Ten napój przyczynia się również do wzmacniania odporności – głównie dzięki zawartości katechin – oraz poprawy sprawności umysłowej. Zielona herbata często stosowana jest jako środek detoksykujący oraz wspomagający usuwanie nadmiaru wody w organizmie. Takie właściwości płynu sprawiają, że sięgają po niego osoby, zmagające się z obrzękami ciała i problemami hormonalnymi. Picie herbaty zielonej może również przynieść ulgę kobietom w czasie miesiączki lub przed nią – ogranicza puchnięcie ciała, na które uskarża się spora grupa pań w okresie menstruacyjnym. Często też wykorzystuje się herbatę jako wspomaganie odchudzania – przez przyspieszanie metabolizmu i niwelowanie obrzęków może przyczynić się do uzyskania lepszych efektów podczas diety redukcyjnej.

Kiedy najlepiej pić zieloną herbatę w ciągu dnia?

Mimo wielu pozytywnych właściwości na funkcjonowanie organizmu istotne jest, by spożywać zieloną herbatę z umiarem oraz o odpowiednich porach w ciągu dnia. Odradza się spożywanie napoju przed snem, bowiem może to powodować problemy z zaśnięciem – herbata znana jest ze swoich właściwości witalizujących, dlatego lepiej unikać picia jej w wieczorem. Zielona herbata na czczo to także nienajlepszy pomysł – picie jej na pusty żołądek może spowodować problemy wątrobowe. Pozytywne działanie wykazuje wypijana po posiłku. Jest to istotny czynnik dla osób dbających o swoją figurę – taka praktyka pozwala przyspieszyć spalanie tłuszczu. Spożywanie jej przed jedzeniem również jest efektywne – zwiększa przyswajanie składników odżywczych. Nie poleca się picia jej podczas posiłku.

Zieloną herbatę z umiarem powinny spożywać osoby cierpiące na nadciśnienie tętnicze i anemię – napój może podnosić ciśnienie oraz zmniejszać przyswajanie żelaza. Powinno się również unikać popijania leków takim naparem – przyjmując tabletki najlepiej jest użyć wody.