nwonews.pl

nwonews.pl – dom, biznes, zdrowie

Jak pielęgnować stopy
Lifestyle

Jak pielęgnować stopy? Sprawdź, czy znasz te podstawowe zasady pielęgnacji!

Stopy powinny być zadbane przez cały rok, a latem szczególnie. Jak o nie zadbać przed sezonem na sandały? Jak wybrać dobry krem do stóp? Jak obcinać paznokcie? Oto podstawy pielęgnacji stóp od podstaw. Zobacz, jakich błędów unikać i na co zwrócić szczególną uwagę, by skóra na na piętach i pod podbiciami była mięciutka i „do pokazywania”.

Zdrowe i piękne stopy – od czego rozpocząć pielęgnację?

Łuszczące się pięty i żółte paznokcie – w dobie dostępu do wszelkich kosmetyków pielęgnacyjnych nie wypada mieć zaniedbane stopy. Pielęgnację zacznij od usunięcia suchej skóry z pięt. Uwaga! Nie należy robić tego na siłę. Błędem jest też „piłowanie” skóry ostrymi pilnikami na mokro, ponieważ nadmierne usuwanie naskórka może prowadzić do powstawania błędnego koła i szybkiego odrastania zgrubiałej skóry. Piłowanie zmiękczonej skóry zwiększa też ryzyko podrażnień i infekcji.

Dlatego nie należy moczyć stóp przed sięgnięciem po tarkę. Możesz wybrać tarkę szklaną, która jest delikatniejsza dla skóry. Zabieg mechanicznego usuwania naskórka warto powtarzać nie częściej niż raz w miesiącu. Pocieraj na sucho i delikatnie miejsca zgrubiałe, na przykład skórę na dużym palcu lub pięty. Po umyciu zastosuj dobry krem do stóp. W domowych warunkach nie należy usuwać samodzielnie modzeli i odcisków – wskazana jest wizyta u podologa.

Peeling chemiczny raz w tygodniu

Zamiast po tarkę lub pomiędzy jej jednym a drugim użyciem zastosuj peeling z zawartością kwasów złuszczających – glikolowym, migdałowym lub innym. Kwasy stopniowo złuszczają martwy naskórek. Pamiętaj, by stosować je z umiarem i na bieżąco obserwować skórę – działanie produktów kwasowych do stóp bywa odroczone w czasie, więc intensywne złuszczanie możesz zaobserwować dopiero po kilku dniach.

Ważna jest też fotoprotekcja – stosuj bezwzględnie na skórę stóp kremy z filtrem, jeśli chodzisz w odkrytych bitach. Peelingi chemiczne warto wykonać na tydzień-dwa przed wakacjami, ponieważ składniki mogą wchodzić w reakcje z promieniami słonecznymi, powodując przebarwienia lub podrażnienia.

Jak wybrać dobry krem do stóp?

Dobry krem do stóp powinien głęboko nawilżać, odżywiać i wygładzać stopy. Wskazane składniki to substancje lipidowe, ceramidy, naturalne masła i oleje. Dobrze jeśli krem zawiera też gliceryny lub parafinę, która zatrzymuje nawilżenie w naskórku. Powinien przy tym szybko się wchłaniać, nie pozostawiając tłustego filmu. Może zawierać mocznik, który niweluje zrogowacenia i jeśli to wskazane – substancje o działaniu przeciwbakteryjnym.

O czym warto jeszcze pamiętać podczas pielęgnacji stóp?

Jeśli masz podejrzenie grzybicy paznokci lub zauważysz między palcami niepokojące oznaki, nie lecz się na własną rękę, lecz skonsultuj się z lekarzem – podolog pobiera próbkę z paznokcia i wysyła do laboratorium. W zależności od rodzaju i zaawansowania grzybicy, specjalista przepisuje rodzaj leczenia.

Warto też pamiętać, by paznokcie u stóp obcinać na prosto i pilnikiem lekko zaokrąglić boki. To zapobiega ryzyku wrastania. Rozważ zakup butów wykorzystujących anatomiczną budowę stopy, które minimalizują ryzyko odcisków, haluksów oraz wad postawy. Dbaj o swoje stopy, by były zdrowe i piękne przez cały rok!