nwonews.pl

nwonews.pl – dom, biznes, zdrowie

router do światłowodu
Internet

Jak wybrać router do światłowodu?

Światłowód staje się powoli coraz częściej wykorzystywanym standardem, jeśli chodzi o dostęp do internetu. Jak się jednak okazuje, wraz z unowocześnieniem sposobu przesyłu danych, istnieć musi również znacznie lepszy sprzęt do ich odbioru w domu. Mowa oczywiście o odpowiednim routerze, który będzie posiadał właściwe parametry do podłączenia do niego światłowodu. Jak wybrać taki router?

Dlaczego światłowód jest lepszy?

Zanim jednak przejdzie się do tego, jak wybrać router do światłowodu, warto się najpierw zorientować, czym jest światłowód, a także, z jakiego powodu to właśnie on zastępuje klasyczną linię telefoniczną używaną do przesyłu danych komputerowych?
Światłowód to specjalny przewód, który wykonany jest z włókna szklanego. Dzięki temu przewodzi on nie sygnał elektryczny, jak ma to miejsce w przypadku klasycznego przewodu, lecz falę świetlną. Oznacza to, że jest on oczywiście o wiele droższy i bardziej skomplikowany w kładzeniu, ponieważ nie powinien on mieć żadnych krzywizn ani załamań. Z drugiej jednak strony użycie takiego przewodu gwarantuje, że szybkość internetu będzie znacznie większa, a co najważniejsze, jakość połączenia i jego stabilność będzie po prostu nieporównywalnie lepsza.

Najważniejsze parametry routera do światłowodu

Jak zatem widać, światłowód to zdecydowanie lepsze połączenie niż przy klasycznym przewodzie. Żeby jednak można było ze światłowodu bez najmniejszego problemu korzystać i cieszyć się jego możliwościami, trzeba do niego dokupić specjalny router. Czym zatem powinien charakteryzować się router do światłowodu?
Podstawową sprawą w przypadku takiego urządzenia jest oczywiście to, jakie będzie on miał porty, a także jaka będzie jego maksymalna prędkość przesyłu danych. Jak to więc prezentuje się w szczegółach? Przyjmuje się, że dobry router do światłowodu powinien być wyposażony w porty WAN i LAN, które charakteryzować się będą maksymalną prędkością ma poziomie 1000Mb/s. Dzięki temu nic posiadanego łącza nie będzie ograniczało i będzie można z niego korzystać bez problemu.
Oprócz tego warto również pamiętać o tym, aby kupowany router był wyposażony w odpowiedni standard sieci, a także, aby mógł pracować na nowoczesnej częstotliwości 5GHz. Zapewni to szybkie połączenie wewnętrznej sieci Wi-Fi. Ostatnią sprawą, o której warto pamiętać podczas wybierania nowego routera używanego pod siecią otrzymywana poprzez światłowód, jest jego zasięg. Oczywiście powinien on być możliwe jak największy, aby jakość sygnału, jego moc i stabilność, była na dobrym poziomie nawet kilka, a być może nawet kilkanaście metrów od routera.