nwonews.pl

nwonews.pl – dom, biznes, zdrowie

jak zabezpieczyć sieć wifi
Internet

Jak zabezpieczyć sieć wifi?

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że internet to nie tylko miejsce rozrywki i zabawy, lecz również przestrzeń niezwykle niebezpieczna. Wystarczy chwila nieuwagi czy też zapomnienia, a można stać się ofiarą ataku hakerskiego, co oznaczać może nawet ogromne straty finansowe. Warto więc przedsięwziąć pewne środki ostrożności, chociażby na polu zabezpieczenia własnej domowej sieci. Jak zabezpieczyć sieć WiFi?

Ustawienie dobrego hasła

Podstawową czynnością, jaką powinno się zrobić, jeśli myśli się o solidnym zabezpieczeniu posiadanej sieci Wi-Fi, to ustawienie jej dobrego i silnego hasła. Oczywiście każda sieć jest domyślnie chroniona hasłem, lecz najczęściej jest ono albo oczywiste dla każdego, albo też niezwykle łatwe do złamania. Warto więc ustawić samodzielnie takie hasło, które będzie np. ciągiem przypadkowych liczb i znaków. Nie tylko domyślenie się jego treści, lecz również jego złamanie będzie bardzo trudne, a tym samym uda się w podstawowy sposób zabezpieczyć posiadaną sieć Wi-Fi.

Zmiana hasła do routera

Oczywiście osoba nieupoważniona do korzystania z naszej sieci Wi-Fi, zamiast dostawać się do niej poprzez trudne hasło, może również z łatwością włamać się do ustawień routera i samodzielnie zmienić hasło do sieci na swoje. Żeby tak się nie stało, powinno się również zmienić hasło do samego routera, także na takie, które będzie trudne do odszyfrowania i skopiowania przez nieupoważnionego do korzystania z naszej sieci użytkownika.

Zmniejszenie zasięgu sieci

Rzecz jasna nawet najlepsze, najdłuższe i najbardziej skomplikowane hasło można złamać. Z tego też powodu warto zabezpieczyć się również w nieco inny sposób, a mianowicie ograniczając zasięg posiadanej sieci. Jeśli zewnętrzny użytkownik nie będzie mógł złapać jej sygnału z powodu niskiego zasięgu ustawionego na routerze, nie będzie mógł również podjąć prób złamania hasła dostępowego do niej.

Zablokowanie dostępu

Nowoczesne i dobrze zabezpieczone routery mają dodatkową funkcję, która pozwala zablokować zdalny do nich dostęp. Możliwy on będzie jedynie z poziomu sieci wewnętrznej, czyli dla domowego użytkownika. Jeśli obecny w domu sprzęt takie udogodnienie posiada, zdecydowanie warto z niego skorzystać, ponieważ również i to pozytywnie wpłynie na bezpieczeństwo sieci.

Wykupienie antywirusa

Choć wiele osób uważa, że oprogramowania antywirusowe są niepotrzebne, to jednak warto mimo wszystko mieć taki soft na swoim komputerze, ponieważ pozwoli on monitorować stan sieci, a także ewentualne przychodzące zagrożenia