nwonews.pl

nwonews.pl – dom, biznes, zdrowie

jakie witaminy na stawy
Lifestyle

Po jakie witaminy na stawy warto sięgać?

Sprawność ciała i dobre samopoczucie to czynniki, które mają znaczący wpływ na komfort codziennego funkcjonowania. Aby zadbać o stawy i koci, należy codziennie dostarczać im odpowiednich składników odżywczych. Jakie witaminy na stawy warto wybrać?

Jakie witaminy pozwolą na skuteczne wzmocnienie stawów?

Jedną z najważniejszych witamin, dla sprawnego funkcjonowania stawów jest witamina C. Według specjalistów, regularne zaspokajanie jej dziennego zapotrzebowania może zmniejszyć ryzyko zapadnięcia na choroby zwyrodnieniowe stawów nawet o 30%. Dzieje się tak dlatego, że jest to witamina, która posiada zdolność do zwiększania produkcji kolagenu, czyli jednego z podstawowych składników budulcowych kości i stawów.
Dla zdrowych stawów i kości niezbędna jest również witamina D, o której podaż należy zadbać szczególnie w okresie jesienno-zimowym, kiedy to brakuje często naturalnego światła słonecznego.
Poza witaminą D i C, stawy potrzebują również witaminy K, która zabezpiecza je przed degeneracją. Zwiększona podaż tej witaminy jest zalecana przede wszystkim osobom starszym.
Poszukując suplementów diety wzmacniających stawy należy zwrócić także uwagę na obecność w ich składzie glukozaminy, jednego z najważniejszych składników chrząstki stawowej. Wraz z wiekiem ilość glukozaminy zaczyna się zmniejszać, a to doprowadza do powolnego uszkodzenia stawów.

W jakiej postaci zażywać witaminy, aby ich przyswajalność była jak najlepsza?

Dziś rynek suplementów diety jest na tyle bogaty i różnorodny, że oferuje wybór suplementów diety wspomagających zachowanie zdrowych stawów w bardzo różnych formach. Najczęściej można się spotkać z tabletkami i kapsułkami, które stosuje się raz, maksymalnie dwa razy dziennie. Dawka preparatu w głównej mierze zależna jest od stopnia nasilenia dolegliwości. Dość popularne, chociaż wybierane rzadziej niż tabletki są preparaty w saszetkach, które przed spożyciem należy rozpuścić w wodzie. Są to produkty często pomijane przede wszystkim ze względu na to, że wiele osób nie zdaje sobie sprawę z tego, że w wielu przypadkach to właśnie preparatu w saszetkach zapewniają znacznie lepsze wchłanianie kwasu hialuronowego i glukozaminy.
Choć preparaty na wzmocnienie stawów bywają niezwykle cenne i wartościowe należy jednak pamiętać o zachowaniu ostrożności. W tym przypadku przedawkowanie witamin wbrew pozorom nie będzie sytuacją korzystną dla organizmu. Dla bezpieczeństwa zarówno suplementy na stawy, jak i wszystkie inne należy stosować zawsze ściśle według zaleceń producenta.