nwonews.pl

nwonews.pl – dom, biznes, zdrowie

internet przez gniazdko
Internet

Jak działa internet przez gniazdko?

Posiadanie w domu dostępu do internetu to dla wielu osób podstawa dobrze wyposażonego mieszkania. Internet w dzisiejszych czasach wykorzystywany jest nie tylko do rozrywki, lecz również do pracy, a więc jego brak może rodzić poważne trudności. Niestety często zdarza się taka sytuacja, gdy zwykłe Wi-Fi zupełnie się nie sprawdza, a wtedy przez specjalistów proponowany jest internet przez gniazdko elektryczne. Jak to działa i jakie są wady oraz zalety tego rozwiązania?

Czy jest internet przez gniazdko?

Jak wygląda standardowe połączenie z internet w domu? W przeważającej większości realizowane jest ono przez router, który dostając sygnał z sieci z zewnątrz, rozprowadza go poprzez siec Wi-Fi po całym mieszkaniu. Często oprócz tego wykorzystane jest połączenie kablowe wyprowadzone bezpośrednio z routera. Niestety zdarza się tak, że występują w takim schemacie dostępu internetu pewne kłopoty. Router może być zbyt słaby, aby stworzyć silny sygnał Wi-Fi, komputer może być za daleko, aby połączyć go przewodem, lub też mogą mieć miejsce jeszcze inne sytuacje, które powodować będą, że internetu zwyczajnie nie będzie w całym domu.
Żeby rozwiązać ten problem, wykorzystuje się internet przez gniazdko elektryczne. Jak to działa? Jest to specjalne urządzenie, które składa się z dwóch modułów. Jeden wpina się do gniazdka elektrycznego przy routerze i podpina z nim przewodem. Drugi natomiast np. na drugim końcu budynku przy komputerze. Internet w tym wypadku przesyłany jest po wewnętrznych przewodach elektrycznych budynku.

Jakie są wady oraz zalety internetu przez gniazdko?

Jak zatem widać, jest to wynalazek bardzo ciekawy i z pewnością może przydać się niejednemu miłośnikowi surfowania po sieci. Jakie są jednak wady i zalety takiego urządzenia i sposób na odbiór internetu?
Oczywiście najważniejszą zaletą jest to, że możliwe jest dzięki niemu odbieranie sygnału internetu właściwie w każdym miejscu w domu, w którym tylko znajduje się gniazdo elektryczne. Pozwala to uniknąć kosztownego kładzenia przewodu, czy też kupowania dodatków w postaci np. wzmacniaczy sieci Wi-Fi.
Jakie są jednak wady takiego internetu? Przede wszystkim wspomnieć tu trzeba, że urządzenie służące do odbioru internetu po gniazdku, znacznie zmniejsza prędkość transferu danych. Co więcej, na łączu powstaje dość wysoki PING, który uniemożliwia granie w sieciowe. Na koniec warto zauważyć, że internet tego typu jest jeszcze niestety dość drogi, ponieważ dobrej klasy odbiornik to wydatek często nawet powyżej 500 złotych.
Czy warto więc korzystać z takiego rozwiązania? Jeśli nie ma się innego wyjścia, to oczywiście tak, lecz na uwadze warto mieć to, że nie jest to technologia, która rozwiąże wszystkie problemy.