nwonews.pl

nwonews.pl – dom, biznes, zdrowie

kanapa na środku salonu
Dom

Czy kanapa na środku salonu to dobry pomysł?

W wielu nowoczesnych mieszkaniach rezygnuje się z tradycyjnego podziału na pokoje na rzecz optymalnej aranżacji. Duże przestrzenie sprawiają, że wnętrze wydaje się większe i jaśniejsze, ale nie traci na przytulności przez odpowiednie ustawienie mebli. Często rolę barier lub też punktów wydzielających poszczególne obszary pełnią większe meble, takie jak szafy czy kanapy.

Pomysł na kanapę na środku salonu

Szafa bywa typową barierą, ale jeśli chodzi o kanapę, ustawienie jej w środkowej części pomieszczenia tworzy bardzo efektowny kącik wypoczynkowy. Z tego miejsca doskonale widoczny jest cały salon i odpoczywając na kanapie, można jednocześnie uczestniczyć w rozmowie, jeść, oglądać telewizję czy robić cokolwiek innego. Kanapa może być pojedyncza, często spotyka się również łączone ze sobą meble, co zapewnia dużo więcej miejsca, ale sprawdzi się jedynie w dużym salonie.

Kanapa na środku salonu może stać w pobliżu stolika czy ławy. To często praktykowane rozwiązanie, które pozwala na swobodne wykonywanie różnych czynności, np. jedzenie. Na ławie można też zostawić książkę, pilot do telewizora czy gazetę. Podczas uroczystych spotkań zastępuje ona stół i wystarczy usiąść koło siebie na kanapie, by mieć doskonały dostęp do potraw i napojów.

Kącik wypoczynkowy i inne aranżacje z kanapą

Połączenie kanapy z fotelami czy właśnie ławą może stworzyć w centrum salonu przytulny, wydzielony kącik wypoczynkowy. Pozostaje on jednak optycznie „otwarty”, więc osoby korzystające z chwili relaksu nie muszą czuć się w żaden sposób oddzielone od reszty świata. Do wszystkiego jest blisko, a jednocześnie skoncentrowanie w pobliżu siebie kilku mebli zwiększa przytulność i tworzy przyjemny dla oka efekt. Kanapy, fotele i inne meble przeważnie można dowolnie przesuwać i odsuwać, dzięki czemu podnosi się wygodę wypoczynku niezależnie od ilości osób obecnych w salonie.

Możliwe jest lekkie przesunięcie kanapy w stronę regału z książkami, telewizora bądź kominka, który obecnie stanowi jedno z bardzo modnych rozwiązań do salonu. Zaburzenie idealnej równowagi w postaci zmiany środka ciężkości może uczynić aranżację salonu dużo ciekawszą, poza tym bywa funkcjonalne. Często wykorzystuje się też rośliny oraz lampy stojące do wydzielenia czy też udekorowania miejsca, w którym skoncentrowane są meble. Warto jednak pamiętać o tym, że każdy element typowo dekoracyjny wpływa negatywnie na wygodę podczas konieczności przesuwania kanapy czy ławy w celu zmiany ich ustawienia. Tak samo nie warto dekorować samej ławy lub ustawiać w pobliżu ciężkich mebli, półek z bibelotami, bo będą mało praktyczne na co dzień.