nwonews.pl

nwonews.pl – dom, biznes, zdrowie

jak zarządzać ludźmi
Biznes

Jak zarządzać ludźmi, żeby odnieść sukces?

Nie od dziś wiadomo, że człowiek stanowi możliwie najwyższą istniejącą wartość. Ta sama zasada obowiązuje również w sferze biznesowej, choć mówi się, że biznes jest bezduszny. Jednakże bez ludzi byłby skazany na druzgoczącą porażkę. W związku z tym bez względu na to czy planujesz założyć własną działalność, czy zamierzasz awansować w już istniejącej firmie, bezcenną okaże się wiedza w zakresie efektywnego zarządzania ludźmi.

Zasady efektywnego zarządzania ludźmi

Na przestrzeni lat i wraz z upływem czasu powstało wiele rozmaitych teorii stanowiących swoistego rodzaju zasady, jakich należy przestrzegać. I chociaż każdy może postąpić po swojemu, skorzystanie z już opatentowanych sposobów z pewnością przyniesie sukces. Zatem jak zarządzać ludźmi, aby zespół okazał się produktywny?

Trzeba zacząć od tego, że kierowanie zespołem w zasadzie opiera się na trzech filarach. Pierwszym z nich jest planowanie, które nie kończy się wraz z dopięciem ostatniego detalu Twojej firmy. Świetnie, że wiesz, co chcesz robić, gdzie oraz w jaki sposób, ale niezbędnie poinformuj o tym swojego pracownika. Upewnij się wręcz, że zna cele, jakie wspólnie zamierzanie osiągnąć na przestrzeni danego czasu. Cele nie mogą rozmijać się na żadnym etapie drogi, ponieważ zmierzając w różnych kierunkach, ostatecznie nikt nie dotrze do celu.

Organizacja pracy to kolejna kluczowa kwestia, o jakiej nie wolno zapomnieć. Zarządzanie ludźmi to nie tylko wspólna orientacja na cel, ale także zapewnienie pracownikowi odpowiednich warunków pracy. W praktyce oznacza to tyle, że musi mieć on bezproblemowy dostęp do informacji oraz narzędzi. Zaliczymy tu jednak nie tylko sprzęty niezbędne do wykonania pracy, ale również stanowisko pracy oraz informację zwrotną. Także wyraźne wskazanie przełożonego.

Trzymaj rękę na pulsie. Bez względu na to, z jak bardzo wykwalifikowanymi i doświadczonymi osobami przyszło Ci pracować, nie pozostawiaj realizacji celu bez kontroli. Sprawdzaj na bieżąco poziom efektywności, ale również pamiętaj, aby udzielić informacji zwrotnej ekipie. System kontroli doskonale wesprze działanie motywacyjne. Podwyżka, premia, bonus to doskonała forma wyrażenia zadowolenia. Jednakże jeśli któryś pracownik ewidentnie nie spełnia założeń i nawet nie próbuje się dostosować do standardów, niestety należy wykorzystać mniej przyjemne formy jak upomnienie, nagana czy nawet zwolnienie.

Dobre przywództwo

Sprawne zarządzanie ludźmi nigdy nie będzie miało miejsca bez dobrego przywódcy. I chociaż każdy pracownik jest ważny oraz zasługuje na indywidualne podejście, to jednak nie można zapomnieć, że to właśnie lider dzierży w swych dłoniach klucz do sukcesu. Ludzie pozostawieni sami sobie bądź oddani w ręce niewłaściwej osoby nie stworzą zgranego zespołu dążącego do zrealizowania założonych celów. O ile w pierwszym wypadku istnieje możliwość nawiązania pomiędzy nimi nici porozumienia i cienia współpracy, o tyle w drugim nie ma co liczyć na sukces.

Dobry przywódca chcąc, nie chcąc musi posiadać pewne cechy. Umiejętność komunikacji interpersonalnej to większa część sukcesu, bez którego porozumiewanie się z innymi nie przyniesie zamierzonego efektu. Aczkolwiek oprócz niej musisz wzbudzać zaufanie wśród pracowników. Ludzie znacznie chętniej zmierzają za autorytetem, wykazując się kreatywnością i samodzielnością, co z kolei może przynieść nawet niezamierzone korzyści dla całej firmy.